Державна підсумкова атестація

Пам’ятки-поради учням
щодо складання державної підсумкової атестації

До складання ДПА:

• Підготуйте своє робоче місце вдома: приберіть з робочого столу все зайве, зручно розмістіть потрібні програми, навчальні посібники, зошити, папір, ручки, олівці тощо.
  • Складіть план підготовки до державної підсумкової атестації на кожний день, чітко визначте обсяг матеріалу, який ви вивчатимете (розділ, тема тощо).
  • Під час підготовки до державної підсумкової атестації з будь-якого навчального предмета структуруйте матеріал за допомогою планів, схем. Робіть це у письмовому вигляді. Адже досить часто буває так: вам здається, що ви все знаєте, пам’ятаєте, а коли починаєте відповідати – ваша відповідь виходить уривчастою, фрагментарною.
  • Перегляньте спочатку весь матеріал і раціонально сплануйте його вивчення: наприклад, якщо потрібно вивчити 100 питань за чотири дні, то у перші два дні вивчіть 70% усього обсягу, третього дня – решту питань, четвертого – повторіть вивчене. При цьому складні питання чергуйте з простішими.
  • Розпочніть заняття з найважчого матеріалу, який знаєте найгірше. Якщо не можете щось згадати, запишіть на аркуші запитання, які ви можете поставити учи­телю під час консультації.
  • Намагайтеся зрозуміти матеріал, що вивчаєте, а не механічно його запам’ятовувати.
  • Не вивчайте новий матеріал безпосередньо перед державною підсумковою атестацією, робіть це заздалегідь.
  • Пам’ятайте, що інформація, одержана на консультації перед державною підсумковою атестацією, буде корисною для вас.
  • Не забудьте під час консультації поставити вчителю ті запитання, які вас найбільше хвилюють.
  • Проговоріть батькам плани своїх відповідей на запитання.
  • Повторіть плани відповідей на запитання напередодні державної підсумко­вої атестації, акцентуйте увагу на найважчих.
  • Не забудьте прийти на консультацію.
  • Відпочиньте за два-три дні до державної підсумкової атестації.
  • Ляжте раніше спати напередодні державної підсумкової атестації, а ранок у жодному разі не розпочинайте «зубрінням».
  • Чергуйте заняття і відпочинок під час усього періоду підготовки до ДПА.
  • Не думайте про те, що не впораєтесь із завданнями, навпаки подумки уявляйте собі картину успіху.
  • Прийдіть на державну підсумкову атестацію завчасно.

Під час складання ДПА:

• Візьміть білет, назвіть його номер.
  • Сядьте на місце, заспокойтеся, прочитайте завдання, зосередьтесь і спробуйте зрозуміти зміст завдань.
  • Складіть детальний план письмової відповіді, запишіть важливі визначення, фор­мули, схеми на чернетці.
  • Висловлюйтесь логічно, супроводжуйте відповідь узагальненнями, викладом закономірностей.
  • Якщо ви допустили помилку. Проана­лізуйте свою помилку, спробуйте показати екзаменаторам, що ця по­милка випадкова і надалі ви її не допустите. Будьте спокійним.
  • Не хвилюйтеся, якщо не знаєте, як відповідати на запитання, спробуйте зібратися з думками. Згадайте все, що стосується даної теми.
  • Не сподівайтеся на допомогу екзаменатора, якщо вам не зрозумілий зміст завдання. Екзаменатор має право давати пояснення до змісту завдання.
  • Почніть розв’язувати найлегше, на вашу думку, завдання. Заплутана умова ще не говорить про складність завдання. Зберіться з думками та починайте працювати. У вас все вийде!
  • Не зупиняйтеся на тому завданні, яке не можете розв’язати, спробуйте розв’язати інше. Можливо, успіх розв’язання легшого завдання додасть вам упевненості, і ви зможете впоратися зі складнішим.
  • Будьте уважними, запам’ятайте вказівки учителя щодо підписання роботи, заповнення певних бланків (якщо це необхідно) та виконання завдань.
  • Сконцентруйтеся після організаційних моментів – для вас тепер є лише текст завдань і час для їх виконання.
  • Прочитайте завдання двічі і обов’язково до кінця, зрозумійте, що від вас ви­магається.
  • Не поспішайте, оскільки можете неправильно зрозуміти умови завдань.
  • Думайте лише про виконання того завдання, яке виконуєте, а не всіх відразу.
  • Перевірте виконане завдання.
  • Прислухайтеся до своєї інтуїції.

Після складання ДПА:

• Зателефонуйте батькам. Пам’ятайте, що вони хвилюються за вас.
  • Проаналізуйте ваші помилки, щоб не припуститися їх у майбутньому.
  • Відпочиньте у цей день, а вже з наступного починайте готуватися до державної підсумкової атестації з іншого навчального предмета.
  • Під час підготовки до державної підсумкової атестації з іншого навчально­го предмета врахуйте вже набутий вами досвід.

Пам’ятки-поради батькам учнів
щодо складання державної підсумкової атестації

До складання ДПА:

• Ознайомтеся з порядком проведення державної підсумкової атестації учнів.
  • Почніть готувати свою дитину до державної підсумкової атестації завчасно, однак не будьте нав’язливими.
  • Поділіться з дитиною своїм досвідом складання іспитів.
  • Пам’ятайте, що дитина може сама вибирати час для підготовки до держав­ної підсумкової атестації.
  • Будьте готові, не лише вислухати плани відповідей дитини на запитання державної підсумкової атестації, а й щось підказати їй.
  • Стежте за тим, щоб ваша дитина чергувала заняття та відпочинок (напри­клад, 40 хвилин навчається, 10 – відпочиває).
  • Не забудьте, що дитині напередодні державної підсумкової атестації необ­хідно відпочити: ввечері після закінчення заняття прогулятися на свіжому повітрі, прийняти душ, раніше лягти спати.
  • Підтримайте дитину. Це додасть їй впевненості у своїх силах.

Під час складання ДПА:

• Будьте впевнені у знаннях вашої дитини.
  • Не хвилюйтеся, тому що зайве хвилювання заважатиме не лише вам, а й дитині, адже вона відчуватиме ваш неспокій.
  • Не відволікайте дитину телефонними дзвінками, вона сама вам зателефонує!

Після складання ДПА:

• Підтримайте дитину незалежно від результатів державної підсумкової атестації.
  • Порадьте, як раціонально розподілити час, готуючись до державної підсум­кової атестації з інших навчальних предметів.